Třídy filtrace u rekuperačních jednotek
Rekuperační jednotky se stávají velmi oblíbeným zařízením domácnosti a je možné, že je brzy uvidíme stejně často, jako například klimatizace. Není se čemu divit, u moderních zateplených staveb je třeba zajistit větrání a rekuperační jednotka je jedním z nejúspornějších a nejúčinnějších způsobů, jak ho docílit. Ale jednotlivé rekuperační jednotky se od sebe liší v mnoha parametrech, z nichž jedním je třída účinnosti filtrů. Proto Vám přinášíme krátký přehled, který Vám pomůže vybrat si tu správnou.
Od 1.5.2018 se k určení účinnosti filtrů využívá norma ISO 16890, která nahradila předchozí normu ČSN EN 779. Ta rozdělovala devět tříd filtrace od G1 po M5 a je možné, že toto rozřazení stále najdete u starších spotřebičů.
Základní rozčlenění rozděluje třídy filtrace na tři skupiny PM (Particulate Matter). Číslo na konci označuje velikost částic, které je filtr schopný zachytit, v mikrometrech.
Třídy filtrace PM
PM10 – nejméně hustá filtrace, zachytává pyl, prach a velké částice, které by jinak pronikly pouze do horních dýchacích cest.
PM2,5 – filtr je výrazně hustší, dokáže zachytit i bakterie, houby a plísně, které by se jinak dostaly do spodních dýchacích cest. Většinou se využívá v kancelářských budovách a domácnostech.
PM1 – zachytává i viry, částice vznikající při spalování a nanočástice. Tyto nečistoty by se byly schopné dostat skrz plicní sklípky až do krevního oběhu. Tato třída filtrace je vhodná zejména do sterilních prostředí, jako jsou laboratoře nebo nemocnice.
Pro filtraci, která zachytává částice větší, než 10 mikrometrů, se využívá označení ISO Coarse.
Jakou tedy vybrat?
Při výběru třídy filtrace pro rekuperační jednotku je nutné zohlednit několik faktorů. Je třeba zvážit, kde bude jednotka používána, například zda se jedná o nemocnici, bytový komplex nebo komerční budovu. Dále je třeba posoudit úroveň znečištění vzduchu v daném prostředí a námi požadovanou kvalitu vzduchu.
Pro dlouhodobé udržení optimální čistoty vzduchu je třeba filtry v rekuperačních jednotkách pravidelně udržovat a vyměňovat, jinak může dojít k jejich poškození, a dokonce i k poškození výměníku tepla.
Prohlédněte si decentrální rekuperační jednotku Hyundai s třídou filtrace PM2,5 kliknutím zde.